Somatheeram i Manaltheeram posiadają odrębne centra ajurwedyczne, obsługiwane  przez ten sam zespół 12 lekarzy i 60 terapeutów. Zabiegi rozpoczynają się od wstępnej konsultacji, poprzedzonej wypełnieniem osobistego  formularza. Zawiera on wiele szegółowych pytań które pomagają lekarzom ustalić  prakriti pacjenta oraz  wyznaczyć program zabiegów z zastosowaniem odpowiednich preparatów oraz wskazaniem właściwej diety.  W ten sposób podstawowe programamy terapeutyczne mogą być zmodyfikowane lub uzupełnione dodatkowymi zabiegami,  szczególnie wskazanymi  dla danej osoby.   Wyposażenie pomieszczeń zabiegowych zaprojektowane jest w tradycyjnym stylu,  przy użyciu wyłącznie naturalnych materiałów. Stoły do masażu wykonane są   ze specjalnego drewna, a naczynia do przechowywania preparatów  z glinki lub szkła.

 

Na terenie całego Centrum zapewniamy wysoki poziom higieny. Korzystanie z terapii można połączyć z nauką masażu. Kursy prowadzone są pod nadzorem lekarzy, a ich ukończenie przewiduje otrzymanie specjalnego dyplomu. (patrz SSA)   Końcowa konsultacja dostarcza wskazówek jak  postępowac by utrzymac dobry  stanu zdrowia po kuracji  w naszych ośrodkach  Somatheeram i Manaltheeram.

ZABIEGI

Ośrodki Somatheeram i Manaltheeram oferują ponad 40 rożnych zabiegów. Można skorzystać ze  terapii odmładzającej i oczyszczającej organizm  lub innych oraz   poddać się wybranym zabiegom  odchudzenia, likwidacji problemów reumatycznych i dolegliwości skórnych. Szczególną popularnością cieszy się program antystresowy - "Manashanti" (Spokojny Umysł) oraz zabiegi poprawiające urodę. Wszystkie  zabiegi pozwalają pozbyć się nękających nasze ciała dolegliwości oraz charakteryzuje je długotrwały efekt relaksacyjny.

 

Pizhichil

jest specjalnym zabiegiem ajurwedycznym stosowanym wyłącznie w Kerali. Polega on na polewaniu ciała rozgrzanymi olejkami  ziołowymi w stały, rytmiczny sposób  przez 60  do 90 minut, codziennie przez okres od 7 do 21 dni. Wykonywany jest przez zespół czterech terapeutów na specjalnym stole wykonanym z drzewa strychninowego. Zabieg ten pomaga w pozbyciu się dolegliwości natury reumatycznej: artretyzmu, paraliżu, paraliżu częściowego, paraliżu typu agitanus, impotencji, oraz zaburzeń nerwowych.


Njavarakizhi

Zabieg ten powoduje zwiększone pocenie się. Skóra całego ciała lub części jest pobudzana do zwiększonego oddychania poprzez wcieranie w nią, przy użyciu specjalnie do tego celu przygotowanych muślinowych mieszków,  preparatów zawierających wywary ziołowe. Zabieg jest wykonywany przez 2 - 4 masażystów, 60 - 90 minut przez 14 dni. Wpływa on leczniczo na wszystkie schorzenia reumatyczne, bóle w stawach, zwiotczenie kończyn, nadciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu oraz na niektóre choroby skóry.

 
 

 

Sirodhara

"Sira" - znaczy "głowa", "Dhara" oznacza stały strumień cieczy. Zabieg polega na specjalnym aplikowaniu na czoło pacjenta olejków roślinnych, mleka leczniczego oraz maślanki leczniczej,  przez 40 minut dziennie, od 7 do 21 dni. Zabieg pomaga w pozbyciu się bezsenności, problemów z pamięcia, bólu głowy oraz napięcia psychicznego.

 


 

Vasthi

Znany również jako "lecznicza lewatywa". Vasthi to zabieg terapeutyczny z użyciem olejków i ekstraktów ziołowych aplikowanych doodbytniczo, codziennie przez okres 5 - 25 dni. Zabieg ten stosuje się w przypadku artretyzmu, paraliżu, paraliżu częściowego, odrętwienia, chronicznego zatwardzenia, w problemach gastrycznych oraz w reumatyzmie.
Sirovasthi

Zabieg ten  polega na nalaniu letnich ziołowych olejków do specjalnie skonstruowanego cylindra, umieszczonego na głowie pacjenta. Zabieg trwa 15 - 60 minut, w zależności od stanu zdrowia danej osoby i jest  stosowany przez okres 7 dni. Skutecznie pomaga w przypadku paraliżu twarzy, suchości nozdrzy, gardła, ust oraz silnych bólów głowy jak i w innych podobnych schorzeniach.

 

 

  

Undvarthanam

Znany również jako "Masaż pudrowy". Szczególnie skuteczny w przypadku otyłości, paraliżu, paraliżu częściowego, chorób skóry, niewłaściwego krążenia oraz podobnych chorób wynikających z nadmiaru doshy typu Kapha. Zabieg polega na masowaniu ciała pacjenta odpowiednio  sproszkowanymi ziołami. Zabieg wykonuje 2 terapeutów przez 30 - 40 minut dziennie przez okres 14 - 28 dni.
Abhyangam

To specjalny rodzaj masażu olejkowego, w którym ciało masowane jest zgodnie z kierunkiem krwiobiegu pacjenta. Masaż trwa 45 minut, wykonywany codziennie przez 14 dni. Pomaga w pozbyciu się otyłości, szarości skóry, bezsenności, zmęczenia oraz chorób wynikających z nadmiaru doshy typu Vatha.Nasyam

To jeden z zabiegów  wchodzacych w sklad terapii "Panchakarma". Polega on  na aplikowaniu ekstraktów ziołowych oraz olejków leczniczych do nosa. Seria zabiegów trwa 14 dni. Zabieg ten leczy bóle głowy, paraliż, zaburzenia psychiczne oraz niektóre choroby skóry.

 

 

Snechapanam

Słowo to oznacza "doustny" . Jest to zabieg   wchodzacy w skład  terapii oczyszczania ciała. Polega na przyjmowaniu leczniczych olejków oraz Ghi (masło sklarowane)  przez okres 9 do  12 dni, zwiększając codzienną ich dawkę. Zabieg ten jest skuteczny w przypadku chorób osteoporozy, łuszczycy, chronicznego zatwardzenia, hemoroidów.

Kizhi

Zioła w postaci całych liści lub zioła sproszkowane, umieszczone w specjalnych muślinowych  mieszkach, wcierane są w ciało, po uprzednim zamoczeniu ich w ciepłych olejkach medycznych. Zabieg trwa 45 minut, wykonywany codziennie przez tydzień - 2 tygodni. Pomaga w zwalczaniu osteoperozy, spondylosis, obrażeń sportowych.

 

Dhanymala Dhara

Zabieg polega na rytmicznym polewaniu całego ciała pacjenta ciepłym, ziołowym płynem umieszczonym w specjalnie do tego celu skonstruowanym naczyniu. Zabieg trwa od 45  minut do godziny dziennie. Stosowany w przypadku, paraliżu, paraliżu częściowego, problemów natury reumatologicznej.

Yoni Prakshalanam

Wywary oraz olejki ziołowe są aplikowane dopochwowo. Zabieg polecany w przypadku zaburzeń natury ginekologicznej. Stosowany także w procesie oczyszczania genitaliów.

Kathivasti

Zabieg polega na zastosowaniu ciepłych olejków medycznych w dolnej części pleców (zasięg działania ograniczony poprzez użycie specjalnej pasty ziołowej). Trwa od 45 minut do godziny. Pomaga w przypadku wszelakich bólów pleców oraz bólu kręgosłupa.

Urovasthi

Podobnie jak w przypadku Kativasthi ciepłe olejki medyczne aplikuje się w tym przypadku na klatkę piersiową przez  45 minut. Zabieg pomaga w przypadku chorób: astmy, chorób serca, problemów z oddychaniem, oraz bólów mięśni klatki piersiowej.

Ksheeradhoomam

To rodzaj parówki składającej się z mleka krowiego i wywaru leczniczego, aplikowanej bezpośrednio na chore miejsca pacjenta przy pomocy specjalnej rurki. Pomaga w leczeniu paraliżu twarzy, problemów z mowa, oraz różnych dolegliwosci  nerwowych.

Thalam

Mieszanka sproszkowanych ziół z olejkami leczniczymi jest aplikowana na czubek głowy na 20 - 45 minut. Zabieg pomaga w leczeniu zespołu nos - gardło - uszy, bezsenności, migren oraz podobnych dolegliwości.

Lepanam

Zabieg polega na aplikowaniu  specjalnych past leczniczych na chore miejsca. Pomocny w leczeniu stanów zapalnych, chorób skóry, artretyzmu, gośćca.

Tharpanam

Tharpanam to specjalna kuracja dla oczu. Oczyszcza oczy, daje przyjemny efekt chłodzący, zapobiega chorobom oczu i wzmacnia nerw wzrokowy.

Zioła lecznicze, w postaci pasty,  w skladzie dobranym dla dominującej doshy, aplikowana są na skórę głowy na czas 30 - 45 minut. Zabieg skuteczny w przypadku: bezsenności, przedwczesnego szarzenia skóry, problemów zawiązanych z włosami, i skórą głowy.

 

Sandhi Vatha Chikilsa

W odróżnieniu od współczesnej medycyny, Ajurweda wie jak skutecznie leczyć choroby takie jak artretyzm reumatologiczny, gościec, osteoperoza, stwardnienie kręgów szyjnych i tym podobne. Program składa się z masażu, lepanam, stosowania olejków na chore części ciała, kizhi, parówki, snehavsthy, kashaya vasthy, pizhilchil, njavarakizhi, snechapanam, oraz doustnego przyjmowania preparatów ziołowych.

Swasa Kasa Chikilsa

Choroby układu oddechowego - astma, chroniczny kaszel, zapalenie zatok przynosowych mogą być skutecznie leczone przez Ajurwedę. Program ten składa się z masażu ciała, urovasthy, pizhichil, podikizhi, snehavasthy, kashaya vasthy, nasyam i ajurwedycznych leków podawanych "do wewnątrz".

Sukhanidra

SukhanidraAjurweda - wiedza o życiu, nie dotyczy tylko i wyłącznie ciała lecz również umysłu i duszy. Ten szczególny program skutecznie leczy problemy związane z bezsennością i wewnętrznym niepokojem, poprawia działanie układu odpornościowego oraz podnosi stopień samooceny. Program ten obejmuje masaż ciała, sirovasthi, ksheera dhara, thaila dara, thalam, thalapothichil oraz stosowanie ajurwedycznych leków "do wewnątrz". Uzupełniany jest sesjami Jogi oraz Medytacji.

Program antyPsoriasis (Sidhma Chikilsa)

Ajurweda jest wysoce skutecznym narzędziem w walce z wszystkimi rodzajami łuszczycy oraz chorób skóry. Ten specjalny program trwa od 21 do 28 dni i przewiduje takie zabiegi jak: lepanam, abhyangam, snehapanam, pizhichil, lecznicza parówka, sirovasthi, przyjmowanie specjalnie w tym celu przyrządzanych leków ziołowych oraz sesje Jogi i Medytacji - będących podstawą leczenia chorób, u których źródeł leża zaburzenia  psychiki człowieka. Zabieg trwa 45 minut, wykonywany codziennie przez tydzień  do dwoch  tygodni. Pomaga w zwalczaniu osteoperozy, spondylosis, obrażeń sportowych.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

PODSTAWOWE KURACJE DOTYCZĄCE CIAŁA

Terapia odmładzająca (Rasayama Chikilsa)


Komórki z których składa się nasze ciało z wiekiem podlegają nieuniknionym zmianom starzenia. Odmłodzenie ich jest niezbędne w celu uzyskania harmonii pomiędzy Ciałem, Duszą i Umysłem. Pomaga temu skorzystanie z Terapii Odmładzającej. Obejmuje ona synchroniczny masaż ciała olejkami lub pastą leczniczą wykonywany przez dwóch terapeutów, Sirodhara oraz ziołowe parówki, przy użyciu leków odmładzających. Terapia trwa od 90 minut - 2 godziny dziennie przez okres do 14 dni.

Terapia oczyszczająca ciało (Shodana Chikilsa)

Nasze przyzwyczajenia, nawyki odżywianie się oraz zmiany klimatyczne powodują nagromadzenie toksyn w naszym organizmie. Stan ten prowadzi do powstania nierównowagi pomiędzy trzema doshami. Wrodzony mechanizm pozbywania się toksyn jest dodatkowo wzmacniany Terapią Oczyszczającą. Składa się ona z zabiegów takich jak: Snehankarma, Swedanakarma oraz zabiegów wchodzących w skład programu Panchakarma. Jej zastosowanie powoduje przywrócenie równowagi pomiędzy doshami. W ciągu 15 dni zabiegów stosuje się: masaż ciała, snehapanam, karnapooranam, therapanam, sirovasthi, parówkę, oraz aplikowanie ajurwedycznych leków "do wewnątrz".

Uodpornienie ciała / zabiegi na długowieczność (Kayakalpa Chikilsa)

Są to podstawowe zabiegi ajurwedyczne redukujące proces starzenia, powstrzymujące degradację komórek ciała oraz polepszające działanie układu odpornościowego. Podawanie "do wewnątrz" wyjątkowego preparatu ajurwedycznego - RASAYANA, jest główną częścią tej terapii. Dodatkowo stosuje się także zabiegi Panchakarma oraz Swedakarma. W skład 28 dniowego cyklu zabiegów wchodzą: masaż ciała, snehapanam, virechanam, nasyam, snehavasthi, dhara, pizhichil, njavarakizhi, tharpanam, sirovasthi, karnapooranam oraz lecznicze parówki. Najlepsze efekty uzyskuje się poddając się tym zabiegom przed ukończeniem 60 roku życia (dla obu płci).

Mukhalepam

Zmarszczki, kurze łapki, cellulitis, oparzenia słoneczne niszczą naturalne piękno skóry, a w szczególności skóry twarzy. Aby przywrócić jej naturalny blask przygotowaliśmy specjalna maseczkę, która jest zestawem naturalnych kosmetyków - proszku ziołowego, świeżych owoców oraz ziołowych kremów.

Masaż Marma

90 minutowy masaż stymuluje wszystkie punkty witalne naszego ciała (Marmas). Masaż pomaga w osiągnięciu stanu równowagi pomiędzy trzema doshami. Masaż wzmacnia wiązadła oraz podstawowe mięśnie. Szczególnie polecany dla ludzi uprawiających sporty, taniec  i sztuki walki.

Masaż odmładzający

To masaż całego ciała przy użyciu olejków ziołowych i sproszkowanych ziół. Wykonywany tradycyjną metodą - przy użyciu stóp. Pomaga w odmłodzeniu ciała, redukuje napięcie psychiczne, leczy impotencję, wzmacnia witalność.

Masaż podstawowy.


Masaż ciała przy użyciu olejków ziołowych i sproszkowanych ziół. Wykonywany w sposób tradycyjny - uspakaja całe ciało i poprawia cyrkulację krwi. Trwa 60 minut.


Masaz stopami

Specjalność Kerali. Uaktywnia krążenie i aktywizuje siły witalne.

Lecznicza parówka

To parówka całego ciała przy użyciu gotujących się liści ziół i przypraw. Trwa od 10 - 20 minut. Polecana w przypadku chorób skóry, eliminuje zanieczyszczenia z ciała, redukuje ilość tłuszczu w organizmie.

Program wyszczuplający

Dla osób otyłych mamy specjalny program wyszczuplający, w którego skład wchodzą dwa rodzaje masażu - przy użyciu leczniczych proszków ziołowych oraz olejków ziołowych. Obydwa rodzaje stosuje się przez 28 dni. W programie znajdują się także lecznicze parówki, przyjmowanie soków oraz herbat ziołowych. Program ten powinien być uzupełniony specjalną dietą ajurwedyczną, opracowywaną przez lekarza.

Program upiększający

Osoby stosujące ten program poddawane są działaniu ziołowych maseczek oraz masażowi kremami ziołowymi i olejkami ziołowymi, przyjmują soki oraz herbaty ziołowe. Program ten nadaje skorze  połysk i gladkosc  a co najważniejsze zdrowy wyglad.  Upiększa sylwetkę i przywraca poczucie młodości.

Program usprawniający funkcjonowanie kręgosłupa i szyi

Artretyzm najczęściej uwidacznia się poprzez bóle w kręgach odcinka lędźwiowego i szyjnego. Zabiegi tego programu leczą i pomagają w utrzymaniu zdrowia kręgosłupa i szyi. Program składa się ze specjalnych masaży, kativasthi, snehavasthi, kashayavasthi, pizhichil, njavarakizhi oraz ze specjalnych ćwiczeń. Jest  skuteczny w przypadku usztywnienia kręgów szyjnych, osteoporozy, bólu pleców, rwy kulszowej.

Manasanthy (Program antystresowy dla ciała umysłu i duszy)

To holistyczna  mieszanka Jogi, Medytacji i terapii ajurwedycznej . Zabiegi skutecznie pomagają w kontrolowaniu stresu oraz w doprowadzaniu ciala i umyslu doi stanu rownowagi. Pomaga w  osiągniecu myslowego dystansu do wydarzen.   Terapia trwa od 3 - 4 godzin dziennie, przez 7 - 14 dni. W jej skład wchodzą sesje Jogi, medytacja, masaż odmładzający, terapia odmładzająca, dhara, njavarakizhi, thalam, parówka ziołowa, kąpiel błotna oraz aplikowanie ajurwedycznych leków "do wewnątrz".

 

 

 

Karnapooranam


Zabieg polega na kontakcie ucha z oparami leczniczymi przez czas od 5 - 10 minut. Pomaga w oczyszczaniu ucha, pozbywaniu się dolegliwości związanych z działaniem aparatu słuchowego.