Joga znaczy łączyć, integrować, scalać. Jest to starożytny, wywodzący się z Indii system indywidualnej praktyki prowadzącej do integracji osobowości na płaszczyźnie psychicznej, emocjonalnej i fizycznej. Poprzez bezpośrednie doświadczenie odkrywa się stopniowo złożoność rzeczywistości, uczy się jak własną pracą można korzystnie wpływać na swój stan psychofizyczny, zdrowie, relacje z otoczeniem.

Przestrzeganie uniwersalnych zasad moralnych i indywidualnej samodyscypliny oraz ćwiczenie Asan (pozycji jogi) daje poczucie wewnętrznej równowagi i spokoju.
Asany - to gimnastyczne pozycje wzmacniające, rozciągające i oczyszczające ciało na fizjologicznym poziomie. Asany w naturalny sposób dają siłę i elastyczność, wytrzymałość i koordynację ciała. Dokładnie pracując z ciałem uczymy umysł koncentracji na jednym punkcie oraz medytacji, czyli bycia świadomym jednocześnie wszystkich punktów (w przypadku asan - całego ciała). Medytacja w jodze polega na połączeniu inteligencji ciała z inteligencją umyslu w naszym sercu duchowym. Ciało jest doskonałym obiektem do medytacji, gdyż jest zawsze tu i teraz, podczas gdy umysł zazwyczaj funkcjonuje w przeszłości lub przyszłości. Praca z ciałem wymaga utrzymania świadomości w chwili obecnej.

W klasycznym ujęciu joga dzieli się na 8 poszczególnych etapów praktyki, są to:

  1. yama (uniwersalne przykazania moralne);
  2. niyama (oczyszczenie siebie poprzez dyscyplinę);
  3. asana (pozycje);
  4. pranayama (rytmiczna kontrola oddechu);
  5. pratyahara (wycofanie i wyzwolenie umysłu spod dominacji zmysłów i zewnętrznych obiektów);
  6. dharana (koncentracja);
  7. dhayana (medytacja);
  8. samadhi (kontemplacja);

 

Pierwszych pięć etapów to praktyka psychosomatyczna jogi (Bahiranga) jest często określane mianem Hatha Yoga. Pozostałe trzy dotyczą wyłącznie psychiki Antaranga, znane jako Raja Yoga. Praktykowanie Raja Jogi jest praktycznie niemożliwe bez wcześniejszego stosowania Hahta Jogi. Nie ma żadnych ogroniczeń praktykowaniu jogi. Mogą ją ćwiczyć osoby w różnym wieku - dzieci w przedszkolach i emeryci, a ćwiczenia charakteryzują się zróżnicowanym stopniem złożoności. Począwszy od prostych, wstępnie otwierających ciało do bardziej skomplikowanych pozycji. Istotnym jest aby praktykować ją pod okiem wykwalifikowanych nauczycieli.

JOGA W SOMATHEERAM I MANALTHEERAM
Podczas pobytu nasi goście mogą korzystać z sesji jogi, proponowanych w grupach o różnym stopniu zaawansowania. Zajęcia odbywają się rano i póżnym popołudniem, w połączniu z medytacją. Prowadzone są przez mistrzów jogi na wolnym powietrzu lub w przestronnych salach przy centrum ajurwedy. Przy zamawianiu pakietu ajurwedycznego jedna codzienna sesja jogi jest juz wliczona w cene.
Istnieje rownież możliwość zamówienia prywatnych lekcji.